StopBolestiZad.cz
Přihlásit

Lupnutí v zádech při Dornově metodě

Dobrý den,
již před lety jsem se naučil cviky Dornovy metody plus, občas jsem je využíval při nerovnováze končetin. Nyní chci tuto metodu zkusit pro bolesti v zádech, v bedrech.
Všiml jsem si ale, že při cviku, kdy pravou nohou cvičím do pravé strany (od těla), se mi v zádech ozve lupnutí. Bolestivé není, je ale poměrně výrazné.
Napadá Vás příčina tohoto jevu?
Děkuji mockrát za Vaši odpověď.

Tazatel: Petr
Datum: 24. 01. 2023 05:48


Odpovědi:

Dobrý den, pane Petře.
Základní přitahování nohou je pouze rovně. Vnější a vnitřní oblouk doporučuje terapeut po vyšetření rozsahu v kyčelních kloubech. Lupnutí bývá. Může jít o vazivové struktury, pohyb v SI skloubení. Doporučuji, objednat se k terapeutovi a konzultovat. Ale mužete být v klidu, pokud to "nestřílí", nebolí. Pěkné dny.

Odpovídal: Václav Kalda
Datum: 07. 03. 2023 10:00

Kratší dolní končetina vlivem úrazu

Dobrý den, je možné praktikovat Dornovu metodu v situaci, kdy je člověk několik let po nehodě. Dolní končetina je kratší, v oblasti pánve je stabilizační implantát. V kyčelním kloubu jsou osifikace. Doporučena je TEP vzhledem k možnosti prodloužení dolní končetiny. Pět let po nehodě se deformuje pánevní kruh, reaguje na to samozřejmě celý pohybový aparát, zejm. oblast pánve a dál celá páteř. Děkuji za odpověď.

Tazatel: Eva
Datum: 11. 01. 2023 11:06


Odpovědi:

Dobrý den Evo,
i za těchto okolností je možno pomocí Dornovy metody pracovat s celým pohybovým aparátem, nicméně účinnost práce může být omezena současným stavem kyčelního kloubu a případně i možnostmi implantátu. Tzn.že zřejmě nebude možno být dosaženo základního požadavku stability kostry, který spočívá ve stejné délce dolních končetin. Ale k určité úlevě by dojít mohlo. A pokud by TEP skutečně vedla k prodloužení nohy tak, aby byly zase obě stejně dlouhé - se všemi následnými pozitivy - pak bych se jí nebál.

Odpovídal: Dalibor Elsnic
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Frýdek-Místek - Třinec
Datum: 15. 01. 2023 20:35

Dornova metoda u kojencu

Dobrý den, prosim o informaci, zda je možné provádět dornovu metodu u kojenců a v jakém rozmezí po porodu
Jedna se o tydeniho kojence, poporodni problem s kycelnim kloubem po porodu císařským řezem.
Případně prosim o kontakt na terapeuta.
Moc děkuji. Blanka Marešová

Tazatel: Blanka Marešová
Datum: 29. 07. 2022 13:27


Odpovědi:

Pěkný den paní Blanko,
u DM se uvádí minimálně 6 týdnů, já osobně raději pracuji až od 3 měsíců.... Doporučil bych nejdříve komunikaci s ortopedem specialistou na novorozeňata, kolikrát stačí širší balení, následně pak bych řešil něco manuálního, Roman

Odpovídal: Roman Bílek
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Ostrava-město - Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky
Datum: 09. 08. 2022 14:54

Masérský kurz versus DM

Dobrý den.
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Ráda bych si udělala masérský kurz. Co se podle Vás víc hodí k Dornově metodě: masér ve zdravotnictví nebo sportovní masér?
Děkuji. Lenka

Tazatel: Lenka
Datum: 22. 07. 2022 19:19


Odpovědi:

Pěkný den, chcete-li následně provozovat maséřinu jako živnost, tak určitě rekvalifikační kurz. Pak je daná specializace úplně jedno, hlavní je, aby Vám to zapsali na ŽÚ.... Roman

Odpovídal: Roman Bílek
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Ostrava-město - Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky
Datum: 09. 08. 2022 14:51

Čelistní kloub - ošetření Dornovkou

Dobrý den,

je mi 36 let a mám problém s levým čelistním kloubem. Při otevření pusy v něm hlasitě lupne, přeskočí, teď začal při otevírání pusy bolet. Dá se nějak ošetřit Dornovkou? Zubař říkal, že je to svalovou dysbalancí - doporučil masírovat a jeden cvik na posílení žvýkacích svalů. Mimo to mám problémy s krční páteří a migrény na levé straně (v návaznosti na menstruační cyklus). Děkuji

Tazatel: Jana
Datum: 27. 05. 2022 15:20


Odpovědi:

Hezký den Jano, ano Dornovou metodou je možné pracovat s čelistním kloubem i krční páteří. Z pohledu Dornovy metody je to pouze vrchol ledovce, který je vidět (dává tedy o sobě vědět). Příčina může být často někde níže (z pohledu gravitace). Pokud se ošetří klouby a obratle pod problémovým místem, bývají výsledky často překvapivě příjemné a často mají dlouhodobý účinek.

Odpovídal: Katka Dendysová
Datum: 10. 06. 2022 11:32

Prodej lehátka, rehabilitačních pomůcek a literatury

Dobrý den všem,
vzhledem ke svému pokročilému věku omezuji činnost terapeuta a inzeruji zde rehabilitační vybavení vhodné pro Dornovu metodu plus.

viz web. odkaz
https://www.sbazar.cz/d.homola/

vše je dostupné v Benešově u Prahy

Zdraví vás Helena Homolová,
bývalý dop. terapeut DMplus,
603 901 519

Tazatel: Helena Homolová
Datum: 26. 03. 2022 08:20


Odpovědi:

Nutná kvalifikace

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo může zcela oficiálně Dornovu metodu aplikovat. Vím, že u rekvalifikovanych sportovních maseru to oficiálně podle živnostenského oprávnění nejspíš nejde (nelze provádět léčebné metody), víte prosím jak je to u zdravotních maseru? Nebo je to metoda určena pro fyzioterapeuty? Děkuji.

Tazatel: Zuri
Datum: 19. 01. 2022 23:11


Odpovědi:

Stanovisko MZ ČR k možnosti aplikovat Dornovu metodu a Breussovu masáž v rámci ohlašovací živnosti vázané s předmětem podnikání „masérské, rekondiční a regenerační služby“ dle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „živnostenský zákon“) Dornova metoda a Breussova masáž patří mezi masážní techniky. Dornova metoda je druh jemné manuální techniky, která se používá k mobilizaci kloubů a obratlů, tj. k odstranění blokád pohybového aparátu. Breussova masáž často navazuje na Dornovu metodu. Jedná se o velmi jemnou formu masáže páteře, která napomáhá k uvolnění napjatého svalstva. Ve veřejně dostupných zdrojích se uvádí, že dané techniky je vhodné aplikovat při problémech s bolestmi zad, kyčlí, kolen a dalších. Aplikovat obě techniky lze pouze po absolvování příslušného zaškolení. Dornova metoda a Breussova masáž nepatří svým charakterem mezi léčebné metody používané při poskytování zdravotní péče. Z hlediska účelu této metody se nejedná o zdravotní péči ve smyslu ustanovení § 2 odst. 4 písm. a) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách ve znění pozdějších předpisů. Dané techniky nejsou součástí odborné přípravy v lékařském oboru rehabilitační a fyzikální medicína ani v oboru nelékařského povolání fyzioterapie.

Odpovídal: Dagmar Sokolíková
Datum: 21. 01. 2022 06:56

Prosím o radu

Dobrý den, mám problém a doktoři si neví rady tak bych moc ráda radu od vás ..stím že mě brní obě nohy a bolí svaly v nohách ( jak kdybych přišla z fitka ) ,citim bolest tlak v kyčli stehen v hýždi spodní záda, kříž, kostrč,pánev, bolí podbřiško, jde mi to až do beder a přijde mi že jsem v těle celá ztažená ztuhlá .. hlavně za krkem .. Občas mi škubne sval v těle..

Chodim na mobilizaci kostrče už sem tam byla 4krat ale žádná úleva ..

Tak bych se chtěla zeptat, Jestli mi na moje potíže,pomůže Dornova metoda , masáže..

Děkuji Marcela

Tazatel: Marcela
Datum: 12. 12. 2021 10:38


Odpovědi:

Dobrý den paní Marcelo,
Píšete, ze si lékaři neví rady, ale nepisete, jaká vyšetření jste již podstoupila. Nedokážu takhle říci, jestli vám Dornova metoda pomůže, když jsem vás neviděla a nevim v jakem stavu mate tělo. Podle toho, co popisujete je dost pravdepodobné, ze problémem může být spatné postavení pánve, z čehož prameni spousta omezení a bolesti v této oblasti. Nejlepší pro vás bude obrátit se na někoho z doporučených terapeutů, který vám pořadí a pomůže.
Pěkný den a přeji brzké vyřešení vasich potíží.
Blanka

Odpovídal: Bc. Blanka Hlavenková
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Olomouc
Datum: 12. 12. 2021 22:44

Bolest celé páteře a dušnost

Dobrý den! Hledám pomoc nebo alespoň radu na koho se obrátit se svým problémem.Bolí mě nesnesitelně celá páteř a co je nejhorší,že se nemohu donadechnout.je to šílený pocit.mám panický strach,že se udusím.Trvá to víc než rok, nejdřív se to objevovalo občas,ale poslední dobou je to nepřetržitě.Připadá mi,že mám buď někde něco zablokovaného nebo skřípnutý nerv, nevím co mám dělat hrozně mě to ubíjí.Netuším kam se obrátit o pomoc,říkala jsem to obvoďákovi a ten nic jakoby neslyšel, neurolog totéž, mám velké poprsí a ten mi řekl ať si ho nechám zmenšit a jinak žádná pomoc.No a vše souvisí se vším díky dušnosti nemohu chodit,hned se dusím,ale i když jsem v klidu,tak tím pádem jsem začala přibírat, jsem naprosto zničená už mě nic nebaví a obávám se, že není cesta ven z tohoto začarovaného kruhu.Předem vám děkuji za odpověď a s pozdravem veta Soldánová

Tazatel: Yveta Soldánová
Datum: 02. 12. 2021 20:31


Odpovědi:

Yveto, možná by někdo z kolegů a kolegyň odpověděl jinak, ale... Popsala jste potíže, jak se cítíte, jak reagovali lékaři. Kde se skrývá problém však nelze určit. Pouze se mohu domnívat z informace, že máte velké poprsí. Dobře. Tzn., že máte ramena a hlavu více dopředu?? Teď k tomu trochu nadváhu. Tím je (možná, s velkou pravděpodobností) Vaše těžiště trupu již léta více vpředu nebo to korigujete prohnutím v lordóze bederní páteře. Obojí má za následek změny ve svalech a skeletu celého těla. Kloubů, páteře.... Pokud máte dlouhodobě zkráceny svaly ramenního pletence, táhnou lopatky vpřed, tím se napnou a nakonec zkřečují svaly krční, mezi lopatkami, trapézové, vzpřimovače páteře, hrudníku. A dole to jde od chodidel, přes lýtka, stehenní, hýžďové do beder a nahoru. Najděte na internetu protahování malého a velkého prvního svalu, předního deltového, bicepsu, krčních svalů, lýtkových, stehenních a začněte. I když to (ty svaly) bude chvíli bolet. Hlídejte si svislou osu a denně si na 2 min sedněte s rukami za opěrátkem židle. Nedělám si srandu, jako ve škole. Ihned vyhledejte v seznamu nejbližšího doporučeného terapeuta Dornovy metody Plus a domluvte se. Každý umí vyhodnotit, poradit, napravit. Uvolnění = zábal třezalkovým olejem aj. Atd.... Pokud chcete napište na mail. Ať je líp a klidné Vánoce. Václav

Odpovídal: Václav Kalda
Datum: 04. 12. 2021 14:50

Chybička se vloudila "malého a velkého PRSNÍHO, ne prvního svalu". Ve futrech se protahují. Ruce dole, uprostřed a nahoře. Vždy min 30 s

Odpovídal: Václav Kalda
Datum: 04. 12. 2021 14:56

Ztráta sluchu a bolest obratle

Dobrý den,
chtěla bych poprosit o radu. Před 2 měsíci jsem se účastnila kurzu DM. Teď se snažím tyto znalosti využít ve prospěch klientů. Většinou se setkávám s pozitivní reakci. Nedávno jsem však vracela klientce mírně vybočený obratel (L4) vlevo.Klientka mě po měsíci navštívila a stěžovala si na stálou tupou bolest v této oblasti, s tím že první noc po srovnání ji vzbudila bolest v daném místě. Provedla jsem kontrolu, ale v daném místě necítím žádnou nesrovnalost. Doporucila jsem ji vtírání třezalkoveho oleje na dané místo. Napadá vás případná příčina bolesti?
A ještě mám druhou klientku, která ma problémy se sluchem.Hur slyšela na pravé ucho. Po porodu dítěte (před 1,5) přišla o sluch úplně a nyní ji čeká operace. Je zde možnost řešit tento problém DM? Po kontrole krčních obratlů jsem neschledala žádnou nesrovnalost.
Děkuji za odpověď.
Petra Minaříková

Tazatel: Petra
Datum: 08. 10. 2021 22:45


Odpovědi:

Ahoj Petro,
ten L4 může zlobit právě proto, že jsi ho vrátila zpět - tedy lépe řečeno tkáně kolem L4, protože samotný obratel jako takový většinou nebolí. Tudíž bych se s paní domluvil a důkladně jí rozmasíroval celou tu oblast kolem obratle, od žeber až po kyčelní lopaty a opět zkontroloval délku nohou, postavení pánve a páteř. Případně se domluvil na kontrolním ošetření u některého kolegy, nejlépe doporučeného terapeuta.
U té druhé paní se obávám, že zde DM asi moc nepomůže. Pravděpodobně došlo k posunu lebečních kostí a to je věc např.pro kraniosakrální osteopatii atd. Můžeš zkusit ještě jednou ošetřit samozřejmě ten krk a usazení na lebku, ale i kompletní spodek - pánev, křížovou kost, SI a kostrč. Na křížové kosti končí dura mater (obal míchy), která se táhne uvnitř páteře až do lebečních struktur a už podle toho, co píšeš, by tam mohla být spojitost s tím porodem.
Měj se a ať se daří.
Dalibor E.

Odpovídal: Dalibor Elsnic
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Frýdek-Místek - Třinec
Datum: 20. 10. 2021 11:16

24 let – bolest hrudní a krční páteře s přesahem do rukou

Dobrý den,
je mi 24 let a od cca 14 let trpím bolestmi zad hrudní a krční páteře, která přesahuje i do rukou. Příčinou je pravděpodobně sport – lední hokej nebo časté nesprávné sezení u PC. Bolest se zhoršuje – během dospívání jen občasná, menší bolest, nyní ji cítím již téměř pořád. Při ohýbání krční i hrudní páteře cítím na páteři vibrace/brnění. Bolest je intenzivnější, když zvedám ruce, např. při telefonování či čištění zubů. Cvičím 2,5 měsíce SM systém (po korekci cviků) a nepomáhá, nastalo spíše zhoršení.

Lékaři říkají, že nenachází strukturálně nic zvláštního, ale přesto: prodělal jsem v dospívání Scheuermanna (tj. nyní hrudní kyfóza, bederní lordóza, Schmorlovy uzly, nerovnosti krycích ploch), oploštělá krční lordóza, vpáčený hrudník, 2x protruze disku (jednou v kontaktu s předním okrajem míchy), předsunuté držení hlavy, hypertonus svalů. Dle slov rehabilitačního lékaře jsem "všude zablokovaný".

Setkávám se buď s přístupem lékařů, že "to nic není" a nebo naopak s katastrofickými scénaři. V každém případě mě, stejně jako u mnoha jiných pacientů. zklamala péče hrazená ze zdravotního pojištění – malý či žádný zájem o pacienta, neochota nic řešit či vysvětlit, jen přiděleno 20 minut (z toho 10 minut lékař věnuje psaní zprávy) a jdu z ordinace. Neznám tedy hlavní příčinu bolestí. Nyní už se orientuji jen na péči, která není hrazená – zejména SM systém, který mi ale zatím také nepomáhá.

Více než samotné bolesti mě sužuje představa, že neexistuje náprava a budu se s ní muset naučit žít pomocí nějakých analgetik. Mým největším životním koníčkem je sport – florbal, tenis, basketbal a další. Nedokážu si bez sportu představit život. Poslední cca rok jsem ho musel již úplně přerušit.

V domácím cvičení jsem se naučil být disciplinovaný a aktivně beru zodpovědnost za svoje potíže. Může mi při tomto přístupu pomoci Dornova metoda? Je možné, že SM systém mi nefunguje kvůli blokacím, které může Dornova metoda vyřešit?

Předem děkuji za odpověď.

Tazatel: Radoslav
Datum: 02. 10. 2021 00:48


Odpovědi:

Dobrý den Radoslave. Své potíže popisujete podrobně a určitě jste si již hodně zjistil sám. Pokud cvičíte SM systém a máte opravdu kvalitní vedení (lektora), určitě pokračujte. Píšete, že problémy začaly cca ve 14-ti letech, jste sportovec. Popisujete držení těla a hlavně páteře. S největší pravděpodobností se jedná o ztažení svalů na sebe navazujících. Např široký zádový se upíná na pažní kost, také čtyři jdoucí od lopatky, máme tam trapéz, nadhřebenový sval atd. Doporučuji uvolnění svalů masážemi, baňkováním... Pak určitě srovnat celé tělo - klouby, obratle... Dornovou metodou Plus. Najděte v seznamu doporučených terapeutů, kdo je ve vašem okolí a objednejte se. Přeji Vám, ať je líp. Můžete mi poslat mail nebo sms. Zavolám. Mob. 602528629

Odpovídal: Václav Kalda
Datum: 02. 10. 2021 17:01

Rovnání kostrče přes stydkou kost

Dobrý den,
chodím už asi 2 roky nepravidelně na Dornovu metodu, kdy jde hlavně o srovnání dolních končetin a páteře. A jsem moc spokojená. Před rokem mi paní jednorázově rovnala i kostrč přes stydkou kost. Asi po třech měsících jsem otěhotněla, ale těhotenství bylo nakonec zamlké. Teď se snažím znovu otěhotnět (jedno zdravé dítě už mám), ale zatím to nejde. Jsem k paní znovu objednaná na rovnání kostrče, ale mám z toho obavy. Chtěla jsem se zeptat, zda je rovnání kostrče přes stydkou kost úplně bezpečné.Nemůže se při snaze narovnat kostrč přes oblast podbřišku pokazit něco jiného?
Děkuju moc za odpoveď?
Katka C.

Tazatel: Katka
Datum: 31. 08. 2021 23:25


Odpovědi:

Hezký den Katko, za bezpečné považuji to, co se dělá vědomě, s citem a respektem k člověku. U rovnání kostrče přes stydkou kost je třeba brát v úvahu postavení pánve. Kontraindikací by mohlo být příliš velké prohnutí v bedrech. Pokud Vaše terapeutka postupuje podle metodiky Dornovy metody, tak jistě postavení pánve zkontroluje dříve než bude kostrč rovnat. Rovnání kostrče přes stydkou kost má ve vztahu k otěhotnění velmi dobré výsledky. Je dobré se, kromě manuální terapie, zaměřit také na oblast biologie. Některé diagnostikované zamlklé těhotenství může být i zdravé. Pouze k otěhotnění mohlo dojít později, než se předpokládá. Více informací najdete např. na www.cenap.cz Doporučuji trpělivost a návštěva ověřené terapeutky Dornovy metody je určitě také vhodná.

Odpovídal: Katka Dendysová
Datum: 23. 09. 2021 21:47

Souvislost kostrč a krční páteř a nespavost

Dobrý den,
ráda bych se zeptala, zda pro srovnání C7-C1 je nutné mít kostrč na 100 % v pořádku? Po několika návštěvách terapeutů a mnoha samostatných pokusů podle Vaší knihy, jsem se dopracovala do stavu „lehounce posunutá kostrč doleva“. Bederní a hrudní páteř už mám tak na 95 % OK, ale obtěžuje mě krční páteř a asi i C1. Při pohybu hlavou doprava cítím bolest a taky mi křupe na krku. Pravý hrbolek pod uchem je větší a taky mi trochu píská v uších. Už se s tím trápím delší dobu a nemůžu se hnout z místa.
Také jsem někde četla, že problém s C1 může způsobovat nespavost. Můžete mi to prosím vyvrátit nebo potvrdit? Pravidelně se totiž v noci budím a nemůžu spát.

Děkuji za odpověď

Tazatel: Martina
Datum: 17. 08. 2021 16:11


Odpovědi:

Dobry den,je dolezite si uvedomit,ze nase telo je dokonale a funguje ako celok...tzn.ako mate spravne info C chrbtica uzko suvisi s kostrcou,takze ano je dolezite mat zrovnanu aj kostrc ak mate problem v hornej casti.Tiez odporucam cviky podla dornovackej knizky spolu s doporucenym terapeutom,aby boli dosledne prevedene.Hrbolky ako nazyvate v C oblasti mozu byt sposobene napr.nadmernym zatazovanim jednej strany-co moze naslene sposobit piskanie...a taktiez treba pozriet na prislusne organy ktorych sa piskanie v usiat tyka(zlcnik)...a naslene aj nocne budenie.Prajem vela trpezlivosti a hlavne vieru v napravu aj pomocou dornovky:).Vsetko dobre.jana

Odpovídal: jana
Datum: 02. 09. 2021 21:15

Dornova metoda na posunuto kostrc

Dobrý den, mám 15m po porodu problémy se zády od pánve až ke krku bolest a blokace se ruz e stěhují a i přes cvičení a fyzio se to vrací.. Naposledy jsme se s fyzio dostali k tomu že mě bolí konec kostrce a že je možná lehce vpravo, plus tedy mám nezhojene jizvy po porodu jsou stále aktivní..a mám lehce sesikmenoh pánev a na krize kosti to mám zpuchle.. Mohla by mi pomoci Dornova metoda vyřešit příčinu problémů aby pak stačilo už jen cvičit a běh bolesti? Děkuji

Tazatel: Barus
Datum: 26. 05. 2021 08:10


Odpovědi:

Pěkný den, tato poporodní realita v pánevní oblasti bývá dost častá. Doporučuji se obrátit na nejbližšího doporučeného terapeuta DM+ ve Vašem okolí a oblast pánve, stydké spony a kostrče dát do relativně kosterního optima. Následně bych navrhoval najít si v okolí někoho, kdo dává lekce SM systému v kombinaci s pánevním dnem... Po této kombinaci se určitě vrátíte do životní pohody... Zdraví Roman

Odpovídal: Roman Bílek
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Ostrava-město - Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky
Datum: 03. 06. 2021 13:51

Bolest sedícího svalu

Dobrý den,dozvěděla jsem se o Dornově metodě a chtěla bych se vás zeptat,jestli by mohla pomoci mému manželovi.
Už několik roků ho trápí bolest sedacího svalu,nebo sedacího nervu, nevíme přesně. Bolest se stupňuje, vystřeluje do levé nohy,už nejen při chůzi,ale i v leže,i v sedě. Manžel chodil k neurologovi, fyzioterapeutce i na masáže, ale zatím mu nikdo nepomohl,ani nezjistil,kde je problém. Na krátkou dobu,část dne mu pomůže cvičení,sám hledá způsoby,jak si od bolestí ulevit.Poslechla jsem si vaše vyprávění o Dornově metodě, moc mě zaujalo,přemýšlím, jestli by mému manželovi také Dornova metoda nepomohla od dlouhodobé bolesti.Bydlíme na Chebsku,mohl by někdo že zkušených terapeutů Dornovy metody pomoci?
Předem vám děkuji za odpověď. Jitka Štrbáková.

Tazatel: Jitka Štrbáková
Datum: 22. 03. 2021 23:13


Odpovědi:

Dobrý den, paní Štrbáková,
určitě zkuste vyhledat v našem seznamu doporučených terapeutů toho, který by Vám byl nejblíže. Určitě se s tímto dá něco dělat.
Krásné dny,
Zdislava Horná

Odpovídal: Zdislava Horná
Datum: 05. 04. 2021 13:20