StopBolestiZad.cz
Přihlásit

Posun obratle

Dobrý den,
Po bolestech zad mi na RTG zjistili posun o 13mm . Ventrolisteza L5 II. stupně. V záklonu 11mm, v předklonu 13mm. Lze tohle taky řešit pomocí DM? Děkuji. Petr

Tazatel: Petr
Datum: 28. 03. 2024 10:17


Odpovědi:

Není zde žádná odpověď. Buďte první, kdo ji napíše.

DM v těhotenství

Hezký den, dnes jsem byla u své masérky na tejpování. Zjistila, že mám jednu nohu cca o 1 cm delší a pomocí DM mi stav napravila (cvičení 5x rovně, 5x rotace a 5x rovně, na jednu nohu provedeno jednou, na druhou nohu dvakrát). Délka nohou byla srovnána. Jsem ve 18+5tt. Tvrdila mi, že tento postup se v těhotenství může provádět. Přesto mám teď obavy. Nemohla mi, resp. miminku, nějak ublížit? Těhotenství je bezproblémové, pohyby cítím (druhé těhotenství). Moc Vám děkuji za informaci a přeji krásný víkend. H.

Tazatel: Hanka
Datum: 14. 10. 2023 16:12


Odpovědi:

Dobrý den. Nemusíte mít obavy. Srovnání nohou (kyčli, kolen a hlezna) za pomocí DM+ Vám ani miminku nemůže ublížit. Vám dá dokupy “základnu” nohy a tejpovaním pomůže udržet bříško. Miminko bude mít pohodičku “v pokojíčku” v bříšku.
Přeji vám vše dobré každý den.
Jitka Nytrová

Odpovídal: Jitka Nytrová
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Karviná - Horní Bludovice
Datum: 16. 10. 2023 00:07

Hezký den, moc děkuji za vyčerpávající odpověď a uklidnění. Krásné dny.

Odpovídal: Hanka
Datum: 16. 10. 2023 12:24

Věk

Dobrý den, chtěla bych se zeptat od kolika let se může provádět dornova metoda? Musí být doporučená lékařem?

Tazatel: Lenka
Datum: 20. 08. 2023 00:24


Odpovědi:

Dobrý den. Dornova metoda plus se může provádět i u dětí, cca od 4-6 měsíců. Dornova metoda není hrazena pojišťovnou, tudíž lékař vám na DM plus doporučení nevystaví. Doporučenky vystavuje pouze lékař v rámci moderní medicíny nikoliv v oblasti alternativní.
Bez obav navštivte doporučeného terapeuta DM plus, každý Vám rád pomůže. Seznam je v záložce vlevo, doporučení terapeuti-poradci.
Přeji hezký den.
Jitka N.

Odpovídal: Jitka Nytrová
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Karviná - Horní Bludovice
Datum: 28. 08. 2023 14:02

Ischias

Dobrý den, chtěla jsem se zeptat, zda je Dornova metoda vhodně při dlouhodobě trvajícím ischiasu. Děkuji za odpověď.

Tazatel: Jana Němcová
Datum: 15. 08. 2023 09:32


Odpovědi:

Ano, velmi vhodná, pokud je nerovnováha v délce nohou a sklonu pánve, může být úleva velmi rychlá.

Odpovídal: Jiří Vacek
Datum: 16. 08. 2023 08:30

Akutní bolest zad

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, zda je Dornova metoda vhodná při akutně vzniklých bolestech bederní krajiny. A zda dojde alespoň k částečné okamžité úlevě, nebo se při akutních bolestech nedoporučuje? A jedná se pouze o práci terapeuta, nebo může něco cvičit i klient sám doma, aby rehabilitaci podpořil. Předem děkuji za odpověď.

Tazatel: Hana Koutníková
Datum: 04. 08. 2023 12:24


Odpovědi:

Dobrý den. Při akutních stavech se Dornova metoda většinou neprovádí. Ale bylo by dobré vědět více podrobností ohledně tohoto akutního stavu. A jak pak pomoci. Je např. možnost zprvu aplikovat Breussovu masáž nebo baňkování a pak Dornovu metodu. V záložce “Doporučení terapeuté” najdete podle vašeho bydliště nejbližšího Dorn.terapeuta a ten s Vámi provede tuto metodu a naučí vás cviky, které pak budete provádět doma. Hezké dny přeji. Jitka Nytrová

Odpovídal: Jitka Nytrová
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Karviná - Horní Bludovice
Datum: 05. 08. 2023 01:06

Žádost o radu

Prosím o radu. Máme s manželkou paní, kterou velice bolí pravá ruka.Má velmi omezenou hybnost na všechny strany a jakýkoliv pohyb jde až do křečí. Svaly rotátorové manžety má dosti zkrácené i prsní sval též.Déltový sval je též citlivý. Zjistili jsme posun klíční kostidolů, toto jsme alespoň částečně opravili, vypadlá žebra vpředu. Paní cca 20 let pracuje na pile- velmi těžká práce. Je po operaci v podpaží, kdy jí odstranili tukovou bouli. Má dosti velkou jizvu. Potíže s touto rukou má cca 3 měsíce a prohlubují se. Po srovnání páteře nebyla žádná významná změna v této oblasti. Stěžuje si hlavně na bolesti v rameni a tato bolest střílí do celé ruky. Ruku jsme zasadili do ramenního kloubu, ale cvičení bylo velmi bolestivé. Svaly v okolí kloubu jsou velmi citlivé a bolestivé sami o sobě. Stačí opravdu jemný dotyk.Prosíme o názor, případnou pomoc. Předem děkujeme.

Tazatel: Ivo LENC
Datum: 03. 08. 2023 16:24


Odpovědi:

Dobrý deň p. Ivo.
Po 20-tich rokoch namáhavej fyzickej práce na píle je u Vašej klientky veľmi pravdepodobné značné „opotrebovanie“ ramenného kĺbu vplyvom dlhodobého pracovného stereotypu. Pokiaľ Vaše pokusy o nápravu pomocou Dornovej metódy nepriniesli zatiaľ požadovaný efekt a ani čiastočnú úľavu či zmiernenie ťažkostí, resp. všetky úkony boli sprevádzané veľkými bolesťami, odporúčam, aby pani absolvovala MRI vyšetrenie, ktoré môže objasniť primárnu príčinu bolestí a obmedzenej hybnosti.
Flexibilitu ramenného kĺbu je možné postupne obnovovať prostredníctvom vhodne zvolených cvičení (SM systém, „spiraldynamik“ a pod.). Zároveň treba skrátené svaly uvoľňovať pomocou masážnych techník vrátane bankovania. Liečbu je možné podporiť aj vnútorne, užívaním kvalitných výživových doplnkov určených na podporu nadmerne zaťažených kĺbov a „vysychajúcich“ chrupaviek.
Želám Vám veľa úspechov a Vašej klientke trvalé zlepšenie stavu a skorú úľavu od bolesti.
Jozef

Odpovídal: Jozef Závodný
Datum: 16. 08. 2023 13:08

Lupnutí v zádech při Dornově metodě

Dobrý den,
již před lety jsem se naučil cviky Dornovy metody plus, občas jsem je využíval při nerovnováze končetin. Nyní chci tuto metodu zkusit pro bolesti v zádech, v bedrech.
Všiml jsem si ale, že při cviku, kdy pravou nohou cvičím do pravé strany (od těla), se mi v zádech ozve lupnutí. Bolestivé není, je ale poměrně výrazné.
Napadá Vás příčina tohoto jevu?
Děkuji mockrát za Vaši odpověď.

Tazatel: Petr
Datum: 24. 01. 2023 05:48


Odpovědi:

Dobrý den, pane Petře.
Základní přitahování nohou je pouze rovně. Vnější a vnitřní oblouk doporučuje terapeut po vyšetření rozsahu v kyčelních kloubech. Lupnutí bývá. Může jít o vazivové struktury, pohyb v SI skloubení. Doporučuji, objednat se k terapeutovi a konzultovat. Ale mužete být v klidu, pokud to "nestřílí", nebolí. Pěkné dny.

Odpovídal: Václav Kalda
Datum: 07. 03. 2023 10:00

Kratší dolní končetina vlivem úrazu

Dobrý den, je možné praktikovat Dornovu metodu v situaci, kdy je člověk několik let po nehodě. Dolní končetina je kratší, v oblasti pánve je stabilizační implantát. V kyčelním kloubu jsou osifikace. Doporučena je TEP vzhledem k možnosti prodloužení dolní končetiny. Pět let po nehodě se deformuje pánevní kruh, reaguje na to samozřejmě celý pohybový aparát, zejm. oblast pánve a dál celá páteř. Děkuji za odpověď.

Tazatel: Eva
Datum: 11. 01. 2023 11:06


Odpovědi:

Dobrý den Evo,
i za těchto okolností je možno pomocí Dornovy metody pracovat s celým pohybovým aparátem, nicméně účinnost práce může být omezena současným stavem kyčelního kloubu a případně i možnostmi implantátu. Tzn.že zřejmě nebude možno být dosaženo základního požadavku stability kostry, který spočívá ve stejné délce dolních končetin. Ale k určité úlevě by dojít mohlo. A pokud by TEP skutečně vedla k prodloužení nohy tak, aby byly zase obě stejně dlouhé - se všemi následnými pozitivy - pak bych se jí nebál.

Odpovídal: Dalibor Elsnic
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Frýdek-Místek - Třinec
Datum: 15. 01. 2023 20:35

Dornova metoda u kojencu

Dobrý den, prosim o informaci, zda je možné provádět dornovu metodu u kojenců a v jakém rozmezí po porodu
Jedna se o tydeniho kojence, poporodni problem s kycelnim kloubem po porodu císařským řezem.
Případně prosim o kontakt na terapeuta.
Moc děkuji. Blanka Marešová

Tazatel: Blanka Marešová
Datum: 29. 07. 2022 13:27


Odpovědi:

Pěkný den paní Blanko,
u DM se uvádí minimálně 6 týdnů, já osobně raději pracuji až od 3 měsíců.... Doporučil bych nejdříve komunikaci s ortopedem specialistou na novorozeňata, kolikrát stačí širší balení, následně pak bych řešil něco manuálního, Roman

Odpovídal: Roman Bílek
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Ostrava-město - Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky
Datum: 09. 08. 2022 14:54

Masérský kurz versus DM

Dobrý den.
Chtěla bych Vás poprosit o radu. Ráda bych si udělala masérský kurz. Co se podle Vás víc hodí k Dornově metodě: masér ve zdravotnictví nebo sportovní masér?
Děkuji. Lenka

Tazatel: Lenka
Datum: 22. 07. 2022 19:19


Odpovědi:

Pěkný den, chcete-li následně provozovat maséřinu jako živnost, tak určitě rekvalifikační kurz. Pak je daná specializace úplně jedno, hlavní je, aby Vám to zapsali na ŽÚ.... Roman

Odpovídal: Roman Bílek
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Ostrava-město - Ostrava-Mariánské Hory a Hulváky
Datum: 09. 08. 2022 14:51

Čelistní kloub - ošetření Dornovkou

Dobrý den,

je mi 36 let a mám problém s levým čelistním kloubem. Při otevření pusy v něm hlasitě lupne, přeskočí, teď začal při otevírání pusy bolet. Dá se nějak ošetřit Dornovkou? Zubař říkal, že je to svalovou dysbalancí - doporučil masírovat a jeden cvik na posílení žvýkacích svalů. Mimo to mám problémy s krční páteří a migrény na levé straně (v návaznosti na menstruační cyklus). Děkuji

Tazatel: Jana
Datum: 27. 05. 2022 15:20


Odpovědi:

Hezký den Jano, ano Dornovou metodou je možné pracovat s čelistním kloubem i krční páteří. Z pohledu Dornovy metody je to pouze vrchol ledovce, který je vidět (dává tedy o sobě vědět). Příčina může být často někde níže (z pohledu gravitace). Pokud se ošetří klouby a obratle pod problémovým místem, bývají výsledky často překvapivě příjemné a často mají dlouhodobý účinek.

Odpovídal: Katka Dendysová
Datum: 10. 06. 2022 11:32

Prodej lehátka, rehabilitačních pomůcek a literatury

Dobrý den všem,
vzhledem ke svému pokročilému věku omezuji činnost terapeuta a inzeruji zde rehabilitační vybavení vhodné pro Dornovu metodu plus.

viz web. odkaz
https://www.sbazar.cz/d.homola/

vše je dostupné v Benešově u Prahy

Zdraví vás Helena Homolová,
bývalý dop. terapeut DMplus,
603 901 519

Tazatel: Helena Homolová
Datum: 26. 03. 2022 08:20


Odpovědi:

Nutná kvalifikace

Dobrý den, chtěla bych se zeptat, kdo může zcela oficiálně Dornovu metodu aplikovat. Vím, že u rekvalifikovanych sportovních maseru to oficiálně podle živnostenského oprávnění nejspíš nejde (nelze provádět léčebné metody), víte prosím jak je to u zdravotních maseru? Nebo je to metoda určena pro fyzioterapeuty? Děkuji.

Tazatel: Zuri
Datum: 19. 01. 2022 23:11


Odpovědi:

Stanovisko MZ ČR k možnosti aplikovat Dornovu metodu a Breussovu masáž v rámci ohlašovací živnosti vázané s předmětem podnikání „masérské, rekondiční a regenerační služby“ dle zákona č. 455/1991 Sb., o živnostenském podnikání, ve znění pozdějších předpisů (dále jen „živnostenský zákon“) Dornova metoda a Breussova masáž patří mezi masážní techniky. Dornova metoda je druh jemné manuální techniky, která se používá k mobilizaci kloubů a obratlů, tj. k odstranění blokád pohybového aparátu. Breussova masáž často navazuje na Dornovu metodu. Jedná se o velmi jemnou formu masáže páteře, která napomáhá k uvolnění napjatého svalstva. Ve veřejně dostupných zdrojích se uvádí, že dané techniky je vhodné aplikovat při problémech s bolestmi zad, kyčlí, kolen a dalších. Aplikovat obě techniky lze pouze po absolvování příslušného zaškolení. Dornova metoda a Breussova masáž nepatří svým charakterem mezi léčebné metody používané při poskytování zdravotní péče. Z hlediska účelu této metody se nejedná o zdravotní péči ve smyslu ustanovení § 2 odst. 4 písm. a) zákona č. 372/2011 Sb., o zdravotních službách a podmínkách jejich poskytování (zákon o zdravotních službách ve znění pozdějších předpisů. Dané techniky nejsou součástí odborné přípravy v lékařském oboru rehabilitační a fyzikální medicína ani v oboru nelékařského povolání fyzioterapie.

Odpovídal: Dagmar Sokolíková
Datum: 21. 01. 2022 06:56

Prosím o radu

Dobrý den, mám problém a doktoři si neví rady tak bych moc ráda radu od vás ..stím že mě brní obě nohy a bolí svaly v nohách ( jak kdybych přišla z fitka ) ,citim bolest tlak v kyčli stehen v hýždi spodní záda, kříž, kostrč,pánev, bolí podbřiško, jde mi to až do beder a přijde mi že jsem v těle celá ztažená ztuhlá .. hlavně za krkem .. Občas mi škubne sval v těle..

Chodim na mobilizaci kostrče už sem tam byla 4krat ale žádná úleva ..

Tak bych se chtěla zeptat, Jestli mi na moje potíže,pomůže Dornova metoda , masáže..

Děkuji Marcela

Tazatel: Marcela
Datum: 12. 12. 2021 10:38


Odpovědi:

Dobrý den paní Marcelo,
Píšete, ze si lékaři neví rady, ale nepisete, jaká vyšetření jste již podstoupila. Nedokážu takhle říci, jestli vám Dornova metoda pomůže, když jsem vás neviděla a nevim v jakem stavu mate tělo. Podle toho, co popisujete je dost pravdepodobné, ze problémem může být spatné postavení pánve, z čehož prameni spousta omezení a bolesti v této oblasti. Nejlepší pro vás bude obrátit se na někoho z doporučených terapeutů, který vám pořadí a pomůže.
Pěkný den a přeji brzké vyřešení vasich potíží.
Blanka

Odpovídal: Bc. Blanka Hlavenková
Obor: doporučený terapeut DM
Oblast: Olomouc
Datum: 12. 12. 2021 22:44

Bolest celé páteře a dušnost

Dobrý den! Hledám pomoc nebo alespoň radu na koho se obrátit se svým problémem.Bolí mě nesnesitelně celá páteř a co je nejhorší,že se nemohu donadechnout.je to šílený pocit.mám panický strach,že se udusím.Trvá to víc než rok, nejdřív se to objevovalo občas,ale poslední dobou je to nepřetržitě.Připadá mi,že mám buď někde něco zablokovaného nebo skřípnutý nerv, nevím co mám dělat hrozně mě to ubíjí.Netuším kam se obrátit o pomoc,říkala jsem to obvoďákovi a ten nic jakoby neslyšel, neurolog totéž, mám velké poprsí a ten mi řekl ať si ho nechám zmenšit a jinak žádná pomoc.No a vše souvisí se vším díky dušnosti nemohu chodit,hned se dusím,ale i když jsem v klidu,tak tím pádem jsem začala přibírat, jsem naprosto zničená už mě nic nebaví a obávám se, že není cesta ven z tohoto začarovaného kruhu.Předem vám děkuji za odpověď a s pozdravem veta Soldánová

Tazatel: Yveta Soldánová
Datum: 02. 12. 2021 20:31


Odpovědi:

Yveto, možná by někdo z kolegů a kolegyň odpověděl jinak, ale... Popsala jste potíže, jak se cítíte, jak reagovali lékaři. Kde se skrývá problém však nelze určit. Pouze se mohu domnívat z informace, že máte velké poprsí. Dobře. Tzn., že máte ramena a hlavu více dopředu?? Teď k tomu trochu nadváhu. Tím je (možná, s velkou pravděpodobností) Vaše těžiště trupu již léta více vpředu nebo to korigujete prohnutím v lordóze bederní páteře. Obojí má za následek změny ve svalech a skeletu celého těla. Kloubů, páteře.... Pokud máte dlouhodobě zkráceny svaly ramenního pletence, táhnou lopatky vpřed, tím se napnou a nakonec zkřečují svaly krční, mezi lopatkami, trapézové, vzpřimovače páteře, hrudníku. A dole to jde od chodidel, přes lýtka, stehenní, hýžďové do beder a nahoru. Najděte na internetu protahování malého a velkého prvního svalu, předního deltového, bicepsu, krčních svalů, lýtkových, stehenních a začněte. I když to (ty svaly) bude chvíli bolet. Hlídejte si svislou osu a denně si na 2 min sedněte s rukami za opěrátkem židle. Nedělám si srandu, jako ve škole. Ihned vyhledejte v seznamu nejbližšího doporučeného terapeuta Dornovy metody Plus a domluvte se. Každý umí vyhodnotit, poradit, napravit. Uvolnění = zábal třezalkovým olejem aj. Atd.... Pokud chcete napište na mail. Ať je líp a klidné Vánoce. Václav

Odpovídal: Václav Kalda
Datum: 04. 12. 2021 14:50

Chybička se vloudila "malého a velkého PRSNÍHO, ne prvního svalu". Ve futrech se protahují. Ruce dole, uprostřed a nahoře. Vždy min 30 s

Odpovídal: Václav Kalda
Datum: 04. 12. 2021 14:56